Haber

Numan Kurtulmuş’tan dikkat çeken ‘Can Atalay’ açıklaması: ‘Meclis gereğini yerine getirecek’

Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararı verdiği TİP Milletvekili Can Atalay hakkında konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararı belli, Meclis gereğini yerine getirecek’ dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Seçimi’nde milletvekili seçilen Atalay’ın kişisel başvurusunu görüştü.

Anayasa Mahkemesi, cezaevinde bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi özgürlüğü ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Karar 9’a karşı 5 çoğunluk oyu ile alındı; İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yerel mahkemeye gönderileceği öğrenildi. Bu kararla Can Atalay’ın kısa sürede tahliye edilmesi bekleniyor.

Atalay’ın tahliyesi beklenirken; TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan yeni bir açıklama geldi.

kaydedildi, “TBMM’nin tutumu açıktır. Can Atalay’ın parlamento listesinde olduğu kaydedildi. Kişilik haklarını kullanır. Bağımsızların hakları çerçevesinde, tüm tarafların rızası ve ittifakıyla insan hakları komisyonu üyeliğine seçildi. “Yargıtay’ın Can Atalay hakkındaki kararı Meclis’e geldi ama ben Genel Kurul’a götürmedim. Anayasa Mahkemesi’nin kararı belli, Meclis gereğini yapacak.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu